Okul Servis Tasimaciligi Sözlesmesi

Okul Servis Tasimaciligi Sözlesmesi

Milli Egitim Bakani Ziya Selçuk’un yüz yüze egitime 21 Eylül 2020 Tarihi itibariyle baslanacagini açiklamasi üzerine, servis firmalari 2020-2021 Egitim Ögretim dönemi için hazirliklara basladi. UKOME tarafindan okul iIe ögrenci evi arasindaki tasimacilik hizmeti ücretlerinin henüz açiklanmamis olmasi her yil oldugu gibi bu yil da servis firmalarini sikintiya sokuyor.

Servis firmalari, servis planlamalarinin saglikli bir sekilde yürütülebilmesi için ögrenci velisi ile sözlesmeli tasimaci arasinda yapilan servis tasimaciligi tek tip sözlesmesini imzalatarak, kayitlarini kesinlestirmeyi hedefliyor. Geçtigimiz dönemlerde UKOME tarafindan yayinlanan Tasimaci ile Ögrenci Velisi Arasinda Yapilan Okul Servis Tasimaciligi Tip Sözlesmesine KVKK (Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu)’na iliskin maddeler ile COVID – 19 önlemlerini de ilave ederek hazirladigimiz genisletilmis örnek sözlesmeye asagidaki link araciligi ile ulasabilirsiniz.

Vita Suite 360° Yolcu Tasimaciligi Yönetim Sistemi kullanan servis firmalari sözlesme taslaklarini sistem içine gömerek, her ögrenci için otomatik sözlesme çikartabiliyor ve online ödeme yöntemleri ile birlikte velileri ile online sözlesme yapabiliyor. Velilerin okula ve/veya servis firmasini gelmeden ön kayit, ödeme, sözlesme, sürücü ve rehber bilgi ve evraklarini görüntüleme vb. tasimacilik hizmetine iliskin tüm süreçleri internete baglanabilen herhangi bir cihaz üzerinden yönetebilmeleri, ögrenci velilerini cezbederken, okul yönetimi de bu iliskiden nasibini aliyor ve çagin gerekliliklerini saglayan bir servis firmasi ile çalismanin keyfini yasiyor.

1 ÖZEL …………………………………………………….. 2020 – 2021 EGITIM / ÖGRETIM YILI ÖGRENCI SERVIS HIZMETI SÖZLESMESI

I. SÖZLESME KONUSU VE KAPSAMI:
1) Bu sözlesme, Ögrenci Velisi ile Tasiyici arasinda, Okul Yönetimi / Okul Aile Birligi’nin onayiyla, okula münhasir özellikler göz önüne alinarak, yüksek standartta, güvenli bir servis ulasiminin saglanmasi amaciyla olusturulmustur.
2) Ögrenci Velisi, ögrencisi için kural ve standartlari Okul Yönetimi / Okul Aile Birligi tarafindan hazirlanmis olan bu sözlesme hükümleri çerçevesinde tasima yaptirmayi, Tasimaci da ayni kural ve kaidelere uyarak, Anaokulu, Ilkögretim ve Lise ögrencilerinin kamuya açik karayollarinda okul servis araçlari ile evden okula, okuldan eve getirilip götürülmesi olarak tasima yapmayi kabul ederek anlasmislardir.
3) Tasima esnasinda, Velinin / ögrencinin sözlesmede yer alan hususlara uymamasi durumunda ortaya çikacak olumsuzluklardan Tasiyici sorumlu tutulamayacaktir. Velinin ev adresi, tasiyicinin ticaret sicilindeki adresleri yazisma ve tebligat adresleridir. Isbu sözlesme hükümleri Türk Borçlar Kanununun sözlesme özgürlügü ilkesi uyarinca, taraflarin özgür iradeleri dogrultusunda hazirlanmis, okunmus, tüm hükümler gayrikabili rücu kabul ile imza altina alinmistir.

II. TARAFLAR :
Tasiyici : ………..…………………………………………………………………
Adres : ……...…………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………….…………………………………… …………………………………………….
Tasitan ( Veli) : …………………………………………………………………….
Tasinan (Ögrenci) : …………………………………………………………………….
Adres : ……...…………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………….…………………………………… …………………………………………….

III. SÖZLESME SÜRESI :
2020 – 2021 Egitim / Ögretim yilini kapsamaktadir.

IV. TASIYICI HIZMET STANDARTLARI :
1) Tasima hizmetinde kullanilacak araçlar Okul Servis Hizmet Yönetmeligi’nde belirtilen standart donanimlara haiz olacaktir. Tasima hizmeti esnasinda, TÜVTÜRK tarafindan ve Okul Servis Hizmet Yönetmeliginde belirtilen yas sinirlarinin altinda, yüksek güvenlik donanimlarina sahip araç
2 kullanilacaktir. Aracin tüm koltuklarinda Okul Servis Hizmet Yönetmeliginde belirtilen sekilde emniyet kemerleri bulunacaktir.

2) Servis sürücüsü ve rehberi ile sürekli iletisimin saglanmasi için cep telefonlari olacaktir.
3) Sürücü, sorumlu ve yetkili oldugu hizmetin niteliklerine sahip, ilgili yönetmeliklerde belirtilen ceza maddelerindeki suçlardan hüküm giymemis, ilgili yönetmelikte belirlenen konularda adli sicil kaydi bulunmayan kisi olacaktir. Servis hizmeti süresince maske takmak zorundadir.
4) Servis Rehberi, 20 yasini doldurmus, en az ilkokul mezunu, ilgili yönetmelikte belirlenen konularda adli sicil kaydi bulunmayan, okul servis rehberi meslek egitimi, iletisim, egitimlerini almis çocuklari seven kisilerden seçilecektir. Servis hizmeti süresince maske takmak zorundadir. Lise servislerinde servis rehberi bulundurma zorunlulugu yoktur.
5) Tüm ögrencilere Ferdi Kaza Sigortasi yapilacaktir.
6) Ögrencilerin güvenli ve izlenebilir bir sekilde evden okula ve okuldan eve yolculuk edebilmeleri için mobil tabanli akilli ögrenci servis sistemi kullanilacaktir. Ögrenci servis takibi kapsaminda velilere 7 farkli bildirim gönderilmektedir. Veliler bu sistem dahilinde kullanabilecekleri mobil uygulama araciligi ile okul servisi detaylarina, servis araci bilgilerine, sürücü ve rehber iletisim ve evrak bilgilerine ulasabilecektir. Araç konumunu ve hizini anlik olarak takip edebilecek ve trafik durumunu kontrol edebileceklerdir. Servis araci eve yaklastiginda, ögrenci inis ve binisleri ve yeri hakkinda, araç okula vardiginda ve ayrildiginda bildirimler alabilecek ve bu bildirimleri yönetebileceklerdir.
7) Servis sürücüleri ve servis rehberleri araçta ögrenci veya herhangi bir esya unutulmasinin önüne geçmek üzere mobil tabanli akilli ögrenci servis sistemi dahilinde araç içi kontrol sistemi araciligi ile araç içini sabah ve aksam kontrol edecekler ve kontrol edilip edilmedigi TASIYICI tarafindan takip edilecektir.
8) Tüm araçlarin girislerinde gün içinde araca binen her yolcunun kullanimina yetecek ölçüde alkol bazli el dezenfektani bulundurulacaktir.
9) COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ates, öksürük, burun akintisi, nefes darligi vb.) olan servis personeli çalistirilmayacak, belirti gösteren kisiler acilen saglik merkezine yönlendirilecektir.
10) Araçlarda klimanin iç hava sirkülasyon dügmesi kapali olacak, klima hava filtre bakimi düzenli olarak yaptirilacaktir.
11) Her servis bitisinde sik temas edilen yüzeyler (Kapi kollari, kol dayama/ kolçaklar, tutacaklar, cam açma dügmeleri, emniyet kemeri tokalari) uygun içerikte temizleyiciler ile dezenfekte edilecek, araç temizlenirken kapilar ve pencereler açik birakilarak, araç içi havalandirilacaktir.

V. VELININ/ÖGRENCININ UYMASI GEREKEN KURALLAR VE TAAHHÜTLERI :
1) Servis güzergâhlari Tasiyici tarafindan belirlenir ve diger ögrencilerin haklari da düsünülerek kurgulanir. Kisisel istekler dogrultusunda güzergâhlar degistirilmez, güzergâhla ilgili sikâyet ve önerilerin yazili olarak Tasiyici ofisine (sürücüye veya rehbere degil) ve Okul yönetimine bildirilmesi gerekmektedir.
2) Ögrencilerin, sabah servisinde, kendilerine verilen alis saatinden 3 dk. önce apartman giris kapisinda hazir olmalari istenmektedir. Ögrenciler Servis Rehberi tarafindan apartman kapisindan veya içeri girilemiyorsa
3 site önünden veya belirlenen lokasyondan alinirlar. Sabah veya aksam, ögrencinin bina içine girerek daire kapisindan alinmasi veya birakilmasi gibi talepler karsilanamayacaktir.
3) Servis araci ögrenciyi en fazla 2 dakika bekleyebilecektir. Bu süre sonunda Servis Sürücüsü, Proje Yöneticisi ile zaman kontrolü yapmak ve diger ögrencilere geç kalmamak için ögrenciyi almadan gitmek zorundadir. Veli, ögrencinin alis saatinde aracin alacagi noktada hazir etmeyi beyan ve kabul eder.
4) Servis süresinin uzamasina neden olacagi için, sabah servislerinde velilerin telefon veya ev zillerinin çaldirilmasini isteme taleplerinin kabul edilemeyecegi veli tarafindan kabul edilmistir.
5) Servis hizmetinin basladigi ilk haftadan sonra, servise kayit yaptirmak isteyen ögrenciler veya yil içinde adres degistiren ögrenciler, mevcut veya bir baska servis araciyla diger ögrencilerin inis-binis saatlerini olumsuz etkilememek için, ilk ögrenci olarak alinabilirler, son birakilabilirler.
6) Tasiyici ögrenciyi her gün belirlenen adresten alip yine o adrese birakmayi taahhüt eder. Ögrencinin herhangi bir farkli adrese farkli bir servisle gitmesi talebi, ancak okul yönetiminin onayi ile karsilanabilecektir. Velilerin bu konuda israrci olmamalari beklenmektedir.
7) Tasinan ögrencinin okulunun veya ikametgâhinin degismesi, uzun süreli tedaviyi gerektiren bir hastalik geçirmesi, okumaktan vazgeçmesi veya okuma hakkini kaybetmesi hallerinden herhangi birine bagli olarak servisle tasinmaktan vazgeçmesi durumunda, veli tarafindan Tasiyici’ya söz konusu sebebe göre makul ancak her halde 10 günden kisa olmayan bir süre önceden haber verilmek kaydiyla, varsa içinde bulunulan ayin ücreti hariç geri kalan aylarin ücretleri iade edilir. Bu sayilan sebepler disinda herhangi bir sebeple veya sebep göstermeksizin servisle tasinmaktan vazgeçilmesi halinde ücret iadesi yapilmayacagi ve 1 Nisan tarihinden sonra gelen her türlü ayrilma taleplerinde ise ücretin iade edilmeyecegi hususu tasitan veli tarafindan kabul edilmistir.
8) Ögrencinin Subat ayi sonrasindan okuldan ayrilmasi durumunda kullanilmayan günlerin servis ücretine %10 kesinti uygulanarak iade yapilir.
9) Tasima ücretinde asagidaki ilgili madde geregince temerrüde düsülmesi halinde, herhangi bir ihtara gerek kalmaksizin ögrenciye servis hizmetinin verilemeyecegi kabul edilmistir.
10) Kararlastirilan tasima ücreti, isbu sözlesme ile belirlenen kalite ve standartlar dikkate alinarak taraflarca belirlenmis olup, veli sözlesmenin imzalanmasindan sonra, tasiyiciya ya da baska mercilere ücret degisikligi talebinde bulunmayacagini gayrikabili rücu kabul ve beyan eder.

VI. SERVISTE DIKKAT EDILMESI GEREKENLER:
1) Taraflarin kontrolü ve istegi disinda gelisen (Savas, seferberlik, isyan, yangin, infilâk, deprem, sel baskini gibi dogal afetler ile ekonomik kriz, olaganüstü hal ilani, grev ve lokavt, salgin hastalik vb) mücbir sebeplerin vukuu halinde taraflar, Idari makamlar tarafindan konulan tüm kurallara veliler, ögrenciler ve ilgili personel uymak zorundadir.
2) Veli Ögrencinin servise binerken ve inerken sosyal mesafe (>1 metre) kuralina uygun davranmasini ve Sosyal mesafe kuralinin bozulmamasi için önlemleri ve bilgilendirmeleri yapmakla sorumludur. 4
3) Ögrenci servise binmeden önce el antiseptigi veya en az %70’lik alkol içeren kolonya ile ellerini temizlemelidir.
4) Ögrencinin, servise binmesi esnasinda atesi ölçülecek idari makamlar tarafindan öngörülen derecenin üzerinde olmasi halinde ögrenci servise alinmayacaktir.
5) Veli Ögrencinin, COVID-19 ile uyumlu belirtileri (ates, öksürük, burun akintisi, nefes darligi vb.) olmasi durumunda veya benzer süpheli hastalik belirtisi gözlemlenen ögrenci kesinlikle servise alinmayacaktir. Konu okul yönetimine bildirilecektir.
6) Servis kurallari geregi araç içerisinde bulunan tüm ögrencilerin maske takma zorunlulugu nedeniyle Ögrenci servise maske ile binecektir.
7) Veli, Servis kurallari geregi araç içerisinde bulunan tüm ögrencilerin maske takma sorumlulugu nedeniyle Ögrenciyi servis aracina bindirmeyecektir.
8) Ögrenci, COVID-19 virüsünün bulas riskini azaltmak adina, zorunlu haller disinda servis araci içerisinde damlacik olusturmasi nedeniyle konusmamali ve bagirmamadir.
9) Ögrencinin, bir mecburiyet olmadikça su dahil içecek ve yiyecek kullanmalarina müsaade edilmeyecektir.
10) Ögrenciler, emniyet kemeri takmak zorundadir. Takilmamasi durumunda söz konusu ögrenci uyarilir. Kemer takmama davranisi devam eden ögrenci okul yönetimine bildirilmek zorundadir.
11) Yasanmis çesitli tecrübelerden dolayi, ögrencilerin can güvenligi için, araç seyir halinde iken kalem ve benzeri sivri uçlu malzemeler kullanmalarina izin verilmeyecektir. Servis araçlarinda, baskasini rahatsiz edecek ve güvenligi tehlikeye sokacak davranislarda (bagirmak, el sakasi yapmak, kavga etmek, cam açmaya çalismak, ayakta durmak, ayaga kalkmak, kapi ile oynamak vb.) bulunulamaz. Ögrencinin servis personelinin ikazina uymayarak bu sekilde davranislar sergilemesi halinde, meydana gelen zararlardan ötürü tasiyicinin sorumlulugu bulunmadigini taraflar sözlesmenin imzalanmasi ile karsilikli olarak kabul etmislerdir.
12) Ögrencilerin araca verecegi maddi zararlar velilerden talep edilecektir. Veli tarafindan söz konusu zararin karsilanmamasi halinde okul yönetimine bildirimde bulunularak ögrencinin servis hizmetinden yararlandirilmasina son verilebilir.
13) Diger ögrencilere rahatsizlik veren, araç güvenligini aksatan ve uyarilara ragmen davranislarinda düzelme olmayan ögrenciler, okul yönetimine bildirilir. Okul yönetiminin karar vermesi durumunda ögrenci geçici olarak veya süresiz olarak servis hizmetinden yararlandirilmaz.

VII. - TASIMA ÜCRETI :
1) 2020 – 2021 Egitim yili için yillik tasima ücreti KDV dahil …………………… TL Yazi ile (……………………………………… Türk Lirasi)’ dir. Egitim yili içerisinde artis yapilmayacaktir. 5
2) Belirlenen ücrete servis rehberi hizmeti, okulun egitim yili basinda planladigi sehir içi tüm geziler, aktivitelere ulasimlar ve tasima ile ilgili tüm ekstra hizmetler, mobil tabanli akilli ögrenci servis sistemi, ögrenci ferdi kaza sigortasi dâhildir.
3) Bir ögrencinin birden fazla servis kullanmasi durumunda (düzenli olarak sabah farkli, aksam farkli, belirli günler farkli vb.) her iki serviste de ögrenci için koltuk ayrilacagindan 1. Servis ücretinin tamami, 2. servis için ilgili semt ücretinin %25’i Tasiyiciya ödenecektir.
4) Ögrencinin servis hizmeti aliminda; kardes, personel, pesin ödeme vb. her türlü indirimin birkaçinin ayni anda olmasi halinde indirim oranlari birlestirilemeyecek olup sadece indirim orani en yüksek olan indirim türü uygulanacaktir.
5) Tasima hizmetine ait faturalandirma yillik ücretin kullanilan aylara oranina göre tanzim edilecektir.
6) Tasima ücretinin belirtilen tarihlerden 15 gün geçmesine ragmen ödenmemesi halinde tasima hizmeti durdurulur.
7) Ögrencinin “Serviste Dikkat Edilmesi Gerekenler” bent 4 geregince geçici veya süresiz olarak servis hizmetinden yararlandirilmamasi halinde servis ücreti iadesi yapilmayacaktir.
8) Servis bedeli faturalandirma hizmeti Tasiyici tarafindan verilmekte olup servis ücretlerini toplama yetkisi de Tasiyiciya aittir.
9) Servis ücretleri pesin veya taksitli sekilde tahsil edilecektir. Servis ücretlerinin tahsil edilmesinde aksaklik olmasi halinde velilere ihtarda (is bu ihtar; sözlesmede belirtilen telefona mesaj yoluyla, ögrenciye teslim edilecek kapali zarfli ihtar mektubuyla, posta yoluyla veya veli tarafindan bildirilen e-posta adresi yoluyla yapilabilir. Isbu usullerden birini seçme hakki tahsil yetkisi bulunan Tasiyiciya aittir.) bulunulacaktir. 2 yazili ihtara ragmen vadesi gelmis ücretlerin tahsil edilememesi halinde Tasiyicinin her türlü yasal yollara müracaat hakki oldugu gibi sözlesmeyi tek tarafli ve tazminatsiz fesih hakki vardir. Isbu durumda velinin Tasiyicidan hiçbir hak ve tazminat talep etme hakki yoktur. Tasiyicinin tazminatsiz fesih hakkinin yani sira Türk Borçlar Kanunu ve ilgili diger mevzuatlar geregi diger seçim haklari saklidir.
10) Ögrencinin sabah aksam servis kullanimindan tek yön kullanima geçmesi durumunda herhangi bir ücret iadesi yapilmayacaktir.
11) Ödemede temerrüde düsen veli, geç ödenen veya hiç ödenmeyen ücretlere iliskin olarak gecikilen her gün için T.C. Merkez Bankasi Kisa Vadeli Kredilere Uygulanan Reeskont Avans Faizinin yürütülecegini, isbu ücretlerin tahsili için yapilan icra ve dava masraflari, yargilama giderleri, avukatlik ücreti ve diger tüm masraflarinda kendisinden talep edilecegini, ücretlerinin yaninda isbu kalemleri de ayrica ödeyecegini kabul ve taahhüt etmistir.

VIII. 6698 SK. GIZLILIK VE KISISEL VERILERIN KORUNMASI KANUNU GEREGINCE AYDINLATMA VE MUVAFAKAT
1. TASIYICI; tasima isi geregince TASITAN ve TASINAN tarafindan kendisine iletilen kimlik bilgileri, telefon bilgileri, ikametgah bilgisi, saglik raporu, iletisim bilgileri gibi özel belgeleri ve kisisel verileri 6698 sayili kanun geregince saklamayi ve korumayi kabul ve taahhüt eder.
2. TASIYICI; basta özel nitelikli kisisel veriler olmak üzere tüm kisisel verilerin islenmesine ve paylasilmasina iliskin olarak kisilerin mahremiyetinin ve temel hak ve özgürlüklerinin korunmasina iliskin oldugunun bilincinde olup; TASIYICI bu amaçla hareket edecektir.
3. TASIYICI; kisisel verilerin korunmasina iliskin yürürlükte bulunan kanun ile düzenlemeler ve konuya iliskin her türlü mevzuata ve ileride yapilacak degisikliklere (“KVK Mevzuati”) uygun davranacak ve tasima sözlesmesinin hükümlerinin ve amacinin gerçeklestirilmesi için islenecek olan kisisel verileri sadece tasima sözlesmesinin ifasi amaciyla kullanacak, baska bir amaçla kullanmayacaktir.
4. TASIYICI; tasima sözlesmesi iliskisi kapsaminda TASITAN, TASINAN ve sair üçüncü kisilere ait ve basta kimlik verisi veya her türlü inançlarla ilgili olmak üzere ulasacagi her türlü kisisel verilerinin korunmasi için gereken her türlü teknik, idari ve hukuki tedbiri alacaktir.
5. TASIYICI; kisisel verilerin daha uzun bir süre islenmesi için hukuki yükümlülügü olmamasi halinde kisisel verileri isleme amacinin gerçeklestirilmesi için gerekli olandan daha uzun süre islemeyecektir.
6. Islenen kisisel verilere iliskin olarak, TASITAN ve TASINAN tarafindan silme, yok etme veya imha talimati geldigi takdirde, talimata KVK mevzuatinin izin verdigi ölçüde ve talebin reddedilmesi için herhangi hukuki bir gerekçenin veya KVK Mevzuati kapsaminda verilerin silinmemesine veya yok edilmemesine izin veren herhangi bir sartin bulunmamasi halinde TASIYICI uyacaktir.
7. Kisisel verilerin islenmesine iliskin olarak, kisisel verisi islenen ilgili kisiden herhangi bir talep gelmesi ve söz konusu talebi sonuçlandirmak amaciyla birbirlerinden bilgi veya belge teminine ihtiyaç duyulmasi halinde TASIYICI; KVK mevzuatinin izin verdigi belge ve bilgiyi temin edecektir. Talebin kabul edilmemesi durumunda ise bunun gerekçesini TASIYICI; TASITAN ve TASINAN’a derhal bildirecektir.
8. Islenen kisisel verilere iliskin olarak herhangi bir kisinin menfaatlerini ilgilendirebilecek olan herhangi bir talebin iletilmesi halinde TASITAN ve TASINAN derhal bilgilendirecek ve gerekli görülen bilgi ve belgeleri TASIYICI verecektir.
9. Islenen kisisel verilere kanuni olmayan yollarla üçüncü kisiler tarafindan erisilmesi halinde TASITAN ve TASINAN derhal bilgilendirecek ve KVK Mevzuati uyarinca yetkili kurumlara yapilmasi gereken bildirimler TASIYICI tarafindan yapilacaktir.
10. TASIYICI; kisisel verilerin arizi ya da hukuka aykiri olarak islenmesini, imha edilmesini, degistirilmesini, zarar görmesini ve bu verilere hukuka aykiri olarak erisilmesini ve benzeri durumlari önlemek için uygun ve yeterli teknik ve organizasyonel güvenlik tedbirlerini alacaktir.
11. TASIYICI yaninda çalisanlarin ve islerin yapilmasinda destek veya hizmet alinan hizmet saglayicilarin KVKK çerçevesinde uygun hareket etmelerini saglayacaktir.
12. TASIYICI; bu belge de ve is sözlesmesinde yer alan beyan ve taahhütlere uymamasi nedeniyle TASITAN ve TASINAN’in bir zarara ugramasi halinde olusacak zararlari ve idari para cezalarini tazmin edecektir.
13. TASIYICI; TASITAN ve TASINAN’a ait kisisel verileri KVKK’nun 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari ve amaçlari çerçevesinde TASIYICI tarafindan is ortaklari, tedarikçiler, müsterilerine, alt yüklenici veya alt tedarikçilere, hizmet alinmasi gerekecek is sahipleri, kanunen yetkili kamu kurum ve kuruluslari ile kanunen yetkili özel kurumlar ile paylasilabilecek, bu amaçlarla sinirli olarak Kanun m.9’da isaret edilen usul esaslar ile Kisisel Verileri Koruma Kurulu kararlari çerçevesinde yurt disina aktarilabilecektir. TASITAN ve TASINAN bu duruma açik bir sekilde muvafakat etmistir.
14. Bu meyanda TASITAN ve TASINAN; KVKK’nun 11. maddesi uyarinca kendisi ile ilgili kisisel veri islenip islenmedigini ögrenme, kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme, kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ögrenme, yurt içinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi üçüncü kisileri bilme, kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi üçüncü kisilere bildirilmesini isteme, kanun ve ilgili diger kanun hükümlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi üçüncü kisilere bildirilmesini isteme, islenen verilerin münhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çikmasina itiraz etme ve kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme haklarina sahip oldugunu bilmektedir. TASITAN ve TASINAN; söz konusu haklarin kullanimina iliskin talebini, 6698 sayili Kanun Kapsaminda TASIYICI’ya yazili olarak bildirecektir. TASIYICI; söz konusu talepleri otuz gün içerisinde sonuçlandiracaktir.

VIII. SÖZLESMENIN FESHI :
1) Velinin isbu sözlesmeyi imzaladiktan sonra on dört (14) gün içinde cayma hakki vardir. Cayma Hakkinin kullanilmak istenmesi halinde belirtilen on dört (14) gün içinde Tasiyiciya yazili bildirim yapilmasi gerekmektedir.
2) Veli, isbu sözlesmeyi cayma hakkina iliskin süre sona erdikten sonra fakat sözlesmenin süresi bitmeden önce feshetmek istemesi halinde isbu iradesini otuz gün (30) gün önceden Tasiyiciya yazili sekilde bildirmekle yükümlüdür. Bildirim yükümlülügünün süresinde yerine getirilmemesi halinde herhangi bir ücret iadesi yapilmayacaktir.
3) Herhangi bir sebeple ögrenci tasima hizmeti sunulan okulla Tasiyici arasindaki sözlesmenin egitim yili bitiminde sona ermesi halinde isbu sözlesmede kendiliginden sona erecektir. Veli isbu sona erme sebebiyle; Biten Egitim Yili ile ilgili Tasiyicidan hiçbir hak ve tazminat talebinde bulunamaz.
4) Taraflarin kontrolü ve istegi disinda gelisen ve Sözlesmenin isbirliginin ve organizasyonunun yerine getirilmesini önleyecek nitelikte meydana gelebilecek savas, seferberlik, isyan, yangin, infilâk, deprem, sel baskini gibi dogal afetler ile ekonomik kriz, olaganüstü hal ilani, grev ve lokavt, salgin hastalik gibi mevzuat geregince kabul edilen, önceden tahmin edilemeyen veya önceden önlenmesi mümkün 8 olamayan mücbir sebeplerin vukuu halinde taraflar, mücbir sebep süresince hizmetlerin yerine getirilmemesinden sorumlu tutulmayacak. Mücbir sebepten etkilenen taraf, söz konusu durumdan diger tarafi derhal haberdar edecek ve durumu resmi belgeler ile tevsik edecektir. Bu süreç içerisinde verilemeyen herhangi bir hizmet, mücbir sebebin ortadan kalkmasi üzerine yeniden ifa edilecektir. Bu durumda taraflar birbirlerinden tazminat, cezai sart, vb. gibi isimler altinda hak ve alacak talep edemezler. Ancak ödemesi önceden yapilmis ve karisiginda servis hizmeti alinmamis günlere ait tasima ücreti TASITAN’a iade edilecektir.

IX. SON HÜKÜMLER :
1) Isbu Sözlesme ile yerine getirilen tasima hizmeti sirasinda meydana gelen trafik kazalarindan kaynaklanan tüm tedavi giderleri Karayollari Trafik Kanunu madde 98 hükmü geregince Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan karsilanacak oldugundan, trafik kazasi sebebiyle dogan özel hastane tedavi giderleri, kanun hükümleri çerçevesinde ve isbu Sözlesmede düzenlenen Ferdi Kaza Sigortasi Poliçesi kapsaminda Tasiyici tarafindan karsilanacak olup, söz konusu Sigorta Poliçesi tarafindan karsilanmayan tedavi giderlerinden Sosyal Güvenlik Kurumu sorumlu olmakla, Kanun geregi Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilecegi Taraflarca kabul ve beyan edilmektedir.
1) Isbu sözlesme hükümleri taraflarca gayrikabili rücu kabul ile imza altina alinmistir. Sözlesmeden dogan damga vergisi TASITAN’a aittir.
2) ….. sayfadan olusan sözlesme hükümlerinde ihtilafa düsülmesi halinde ……………………………. Mahkemeleri ve Icra Daireleri yetkilidir.
3) Isbu sözlesme ……… (…) madde ve ……(..) sayfadan olusmus olup tüm maddeleri taraflarca okunarak kabul edilmis ve .… /… /… Tarihinde bir (1) asil olarak imzalanmistir.


VELI (TASITAN) TASIYICI
Ad/Soyad: Unvan:
Imza : Imza:
Tarih : Tarih:
Sözlesme Tarihi : ………./………/ 20….

  1. Blog
  2. Okul Servis Tasimaciligi Sözlesmesi